“Selkinchek” (1993) va "Kardiogramma" (1995) filmlari haqida yangiliklar
Ikki yil davomida suratga olingan Aktan Arim Kubatning "Selkinchek" va Darijan Omirboevning "Kardiogramma" filmlari qiyinchilik davrlari boshida Qirg`iziston va Qozog`istonning ajoyib kinomotografiya ovozi mahalliy va xalqaro kino hamjamiyatining e`tiborini tortdi. Ikkala asar ham xuddi bir voqeani hikoya qilganday tuyuladi, o`spirin bola, hali hamon birinchi, ammo munosbatlari hiralashgan sevgisi bilan yashaydi. Biroq, kinomotografik til va hikoyaning o`zi mutlaqo o`ziga xos bo`lib, ushbu yangilik orqali ularni taqqoslash ikkala asarning noyob ekanligini namoish etadi.
Bolalik, o`smirlik, yoshlik
Aktan Arim Kubat filmlari avtobiografik bo`lib, uning shaxsiy xotiralari bilan bog`liq. "Selkinchek" - bu bolalik mavzusini ochib beradigan "Eslayman, xayajonlanaman" trilogiyasining birinchi filmi. Quyidagi "Beshkempir" va "Maymil" asarlari mazkur o`spirinlik, keyin esa yoshlik haqidagi yo`nalishni davom ettiradi.
O`tov
O`rta Osiyoning ko`chmanchi xalqlari, qozoqlar, qirg`izlar, qoraqalpoqlar XX asrga qadar uylar shaklida o`tov me`morchiligidan foydalanganlar, bu esa ko`plab turkiy xalqlarda uchraydi. Sovet hokimiyati o`rnatilishi bilan ko`chmanchilar asta-sekin o`rnashib, shaharlarni qurishni boshladilar, shu tufayli hayot o`zgarib ketdi, bu nafaqat atrof-muhit bilan, balki bu ichki munosabat bilan ham bog`liq edi. Bugungi kunda qozoqlar va qirg`izlar yozda, may oyining oxiri - oktyabr oyining boshlarida chorva mollari orqasidan ko`chib yurishadi. Yilning ushbu davrida ko`p bolali oila uchun mukammal uyg`unlashtirilgan uy-joy sifatida o`tovdan foydalanish davom etmoqda.
Ahmoq ruhoniy
"Selkinchek" qahramonlaridan biri devona; ikkinchi darajadagi obraz bo`lsa ham, uning ishtirokisiz bosh qahramon obrazi unchalik ravshan bo`lmasligi aniq. Turli xalqlarning folkloridagi "ahmoq" obrazi "Ivan tentak" ko`rinishida ifodalanadi, devona, hazilkash va madaniyatda chuqur ildizlarga ega bo`lib, deyarli qadimiy topilmalardan biri. "Ahmoq" bilvosita boshqa, irratsional mavjudotni aks ettiradi - M.M. Baxtin o`z maqolasida, adabiyotda ushbu asar funktsionalligi va uning o`qilishini muhokama qiladi.
Ramzlar
Aktan Arym Kubat ramzlarga katta ahamiyat beradi. "Selkinchek" filmida bolalar oq sichqonchani bilan o`ynashadi - bu esa film hayotni tabiiy ko`rinishini ta`minlaydi. Yana bir ramz - bu dengizning noma`lum tovushi bilan to`ldirilgan dengiz qalqoni, u hammani, shu jumladan Topolyoklik qizini ham o`ziga jalb qiladi.
Vladimir Nabokovning "Belgilar va ramzlar" qissasi muhim tafsilotlarga e`tibor bilan to`la. U ingliz tilida yozilgan va 1948 yilda nashr etilgan, so`ngra muallif tomonidan rus tiliga tarjima qilingan. Juda ham xalqchil, deyarli har kungi tarix shunchalik mohirona belgilar va ramzlar bilan ifodalanganki, o`quvchilarga ularni izohlashda mutlaq erkinlik beriladi.
Koshok “Кошок”
“Koshok” (Кошок) – bu qirg`iz dafn marosimining qo`shig`i. "Selkinchek" filmida dafn marosimi namoyish etiladi. Erkaklarning qora siluetlari marhumlarni umuman quruq chiya oq to`lqinlari orqali olib borishadi. Bu erda o`lim juda estetik va xayrlashuvning vizual belgilariga aylandi.
Yozuvchilar
Qirg`iziston kinosining rivojlanishi va "qirg`iz mo`jizasi" ning paydo bo`lishi yozuvchi Chingiz Aytmatovning nomi bilan bog`liq. Uning nasri butun Markaziy Osiyoda kinomotografiya tiliga o`ziga xos ta`sir ko`rsata olgan. Uning asarlari va ssenariylari bo`yicha 20 dan ortiq filmlar, jumladan "Qizil hijobdagi mening topolekim", "Jamila", "Birinchi o`qituvchi", "Tornado", "Tinch piyoda", "Oq qayiq", "Qizil olma" filmlari suratga olingan. Ushbu va boshqa asarlar O`rta Osiyo kino merosining muhim qismi sanaladi.
Vuayerizm
Dastlab “Kardiogramma” filmi “Vuayerist” deb nomlanishi kerak edi. Bu nom bilan Darejan Omirbayev nafaqat filmning asosiy xabarlarini, balki uning san`atga bo`lgan qarashlarini ham etkazmoqchi bo`ldi. Ko`rish qobiliyati gapirish qobiliyatidan ko`ra muhimroq ekanligini bildirmoqchi edi.
Ko`pincha san`at sohasida Voyeurizm mavzusi muhokama qilinadi. 2010 yilda Londondagi Teyt Galereyasida "Exposed: Voyeurism, Surveillance and the Camera" ko`rgazmasi bo`lib o`tdi. Ushbu harakatni turli tomonlardan izohlash g`oyasiga asoslandi: uning mohiyati nimada, uni nima deb atash mumkin va so`nggi o`n yil ichida “kuzatuv madaniyati” qanday ta`sir ko`rsatdi.
Yana bir misol - O`zbekistondagi zamonaviy tasviriy san`atning eng yorqin vakillaridan biri Bobur Ismoilovning ishi - "Voyerist" nomli asaridir.
Ona va bola
Darejan Omirbayev har doim ona va bola o`rtasidagi alohida bog`liqlikni his qiladi va buni avtobiografik tarzda olingan "Kardiogrammama" filmida ham etkazishga qaror qildi.
Ona va bola mavzusi san`atdagi, ayniqsa ijodkorlarning asarlarida asosiy mavzulardan biridir. Vladimir Burmakin O`zbekistonda "Boysunlik Madonna" asarini ijodkor Surxondaryoga qilgan safari chog`ida ushbu sohadagi boshqa taniqli ijodkor - Ro`zi Choriev bilan birga yozgan edi.
Kliment Redkoning "Onalik" kartinasi O`zbekiston Respublikasi tasarufidagi Qoraqalpog`iston avtonom respublikasi poytaxti Nukus shahridagi Savitskiy muzeyida joylashgan. Ijodkor, filantrop, kolleksiyachi va rassom Igor Savitskiy tufayli ushbu muzey yangi rus avangardining eng yirik kolleksiyalaridan birini o`z ichiga oladi. Uzoq o`lkalarga yashiringan muzey butun dunyoga mashhur. Savitskiy sobiq Sovet Ittifoqida qatag`on qilingan san`atning g`oyat muhim qatlamini to`plash va saqlashga muvaffaq bo`ldi. Ko`p asarlar vayronagarchilikdan himoya qilish usuli sifatida qayta nomlandi.
Dinara Asanova
Markaziy Osiyo kinosi haqida gap ketganda, Dinara Asanova singari buyuk shaxsni eslamaslik mumkin emas. O`z faoliyatini "Qirg`izfilm" kinostudiyasida rejissyor yordamchisi sifatida boshlagan, qisqa faoliyati davomida u O`rta Osiyo va umuman Sovet Ittifoqining ko`plab rejissyorlari uchun kinoga yo`l ochgan filmlarni suratga olishga muvaffaq bo`ldi.
Uning ishidan ilhom olgan rejissyorlardan biri bu Darejan Omirbayev. U bu kino asarni Qozog`iston davlat universitetida amaliy matematika fakultetida o`qiyotgan davirda uchratgan. Darejan Omirbayevning so`zlariga ko`ra, “Ключ без права передачи” filmi uning muhitidan shu qadar ta`sirlanganki, filmni tomosha qilgandan so`ng u "jiddiy kino ixlosmandiga" aylangan.
Robert Bresson, Andrey Tarkovskiy
Frantsuz rejissyori Robert Bresson o`zining minimalist taqdimoti va eksperimental yechimlari bilan esda qolgan jahon kinosining eng buyuk namoyondalaridan biridir. Uning barcha filmlari inson ruhiyatining ekstremal holatlariga bag`ishlangan. "Kinomatografiya haqidagi eslatmalar" kitobida Bresson bir qator qoidalar to`plamini tuzgan, muallifning paradoksal ifodasida "ijodkor hech bo`lmaganda ularni buzishi kerak." deb fikr bildirgan.
Andrey Tarkovskiy, faqat Bresson o`z asarlarida mutlaqo soddalikka erisha olganiga ishondi. Tarkovskiy o`zi ham xuddi shu maqsadni ko`zlagan holda, parallel, qiziqroq yo`ldan bordi. Bu ikkala rejissyorlar Robert Bresson va Andrey Tarkovskiy O`rta Osiyo kino mualliflik sohasiga sezilarli ta`sir ko`rsatib, rejissyorlarning "ekran murabbiylari" bo`lishgan.
Olmaota. Shaharning audio-vizual tasviri
Darejan Omirbayevning "Kardiogramma" filmining namoyishi Olmaota shahri yaqinida bo`lib o`tdi. 90-yillarda barcha sovet respublikalariga xos bo`lgan arxitektura bu erda ham bo`lib, tomoshabinlarning e`tiborini jalb qilmaydi, balki sodir bo`layotgan voqealarning eng uyg`un muhitini yaratadi. Shahar bo`ylab virtual sayr qilish uchun saundtrek sifatida, Erased Tapes tomonidan Qozog`iston zamonaviy musiqasining eksperimental tanlovini tanlashingiz mumkin.

Новостная рассылка к фильмам «Селкинчек» (1993) и «Кардиограмма» (1995)
«Селкинчек» Актана Арым Кубата и «Кардиограмма» Дарежана Омирбаева, снятые в промежутке двух лет, заявили о выдающихся кинематографических голосах Киргизстана и Казахстана на стыке эпох, обратив на себя внимание как местного, так и международного киносообщества. Казалось бы, обе картины рассказывают одну историю: мальчик взрослеет, проживает первую, еще совсем мутную влюбленность. Однако, кинематографический язык и само повествование абсолютно своеобразны, что делает данный вестник и сопоставление двух картин уникальным.
Детство, отрочество, юность.
Фильмы Актана Арым Кубата автобиографичны и связаны с его личными воспоминаниями. «Селкинчек» — первый фильм трилогии «Я вспоминаю, я переживаю», который раскрывает тему детства. Следующие картины «Бешкемпир» и «Маймыл» продолжают заложенный путь и рассказывают об отрочестве, а затем юности.
Юрта
Кочевые народы Центральной Азии казахи, киргизы, каракалпаки до XX века пользовались вернакулярной архитектурой в виде юрт, что встречается также у многих тюркских народностей. С установлением советской власти кочевники постепенно осели, стали строить города, за счет чего изменился быт, связь не только с окружающей средой, но и с этим внутреннее мироощущение. На сегодняшний день, казахи и киргизы уходят в кочевье летом, с конца мая до начала октября, и идут за своим скотом. Юрта, идеально гармонизированное жилье для большого семейства, всё ещё используется в этот период года.
Дурак — жрец
Один из персонажей «Селкинчек» — юродивый; хотя и второстепенный, но очевидно что без его присутствия фигура главного героя проявляется менее ярко. Образ «дурака» в фольклоре разных народов выражается в виде «Ивана-дурака», юродивого, «девона», шута и имеет глубокие корни в культуре, почти архетипичные. «Дурак» косвенно отражает другое, иррациональное бытие — в своей статье М.М. Бахтин рассуждает о функциональности и прочтении этого образа в литературе.
Символы
Актан Арым Кубат придаёт большое значение символам. В фильме «Селкинчек» дети играют с белой мышью — это придаёт фильму естественную лёгкость течения жизни. Еще одним символом является морская ракушка, наполненная неведомым шумом моря, которая очаровывает всех, включая девушку Тополёк.
Чутким вниманием к важным деталям полон рассказ Владимира Набокова «Знаки и символы». Он был написан на английском и опубликован в 1948 году, затем переведен на русский язык автором. Лаконичная, почти будничная история так мастерски оснащена знаками и символами, что даёт читателю абсолютную свободу их трактования.
Кошок
«Кошок» — это киргизская песня ритуала погребения. В фильме «Селкинчек» показана похоронная процессия. Черные силуэты мужчин несут покойного на общем плане сквозь белые волны сухого чия. Смерть здесь предельно эстетизирована и превращена в визуальный символ прощания.
Писатели
Развитие кинематографа Киргизстана и появление «киргизского чуда» связано с именем писателя Чингиза Айтматова. Его проза повлияла на самобытный киноязык всей Центральной Азии: по его произведениям и сценариям было снято более 20 фильмов, в том числе «Тополек мой в красной косынке», «Джамиля», «Первый учитель», «Смерчь», «Бег иноходца», «Белый пароход», «Красное яблоко». Эти и другие картины представляют собой важную часть наследия кино Средней Азии.
Вуайеризм
Изначально картина «Кардиограмма» должна была называться «Вуайер». Через это название Дарежан Омирбаев хотел передать не только один из главных посылов фильма, но и его взгляд на искусство в целом: умение видеть куда важнее умения говорить.
Тематика вуайеризма часто затрагивается в искусстве. В 2010 году в галерее Тейт в Лондоне прошла выставка «Exposed: Voyeurism, Surveillance and the Camera». В основе лежала идея интерпретации этого действа под разными углами: в чем его сущность, чем оно может быть продиктовано и что повлияло на «культуру подсматривания» за последние десятилетия.
Другим примером является работа одного из ярчайших представителей современного изобразительного искусства Узбекистана Бобура Исмаилова — картина под названием Voyerist.
Мать и ребенок
Дарежан Омирбаев всегда подмечал особую связь матери и ребенка и решил передать ее в своем фильме «Кардиограмма», который является в большей степени автобиографическим.
Тема матери и ребенка является одной из фундаментальных в искусстве, особенно в полотнах художников. Работа Владимира Бурмакин из Узбекистана «Байсунская Мадонна» была написана художником после поездки в Сурхандарью вместе с другим выдающимся художником родом из этой области — Рузи Чориевым.
Картина Климента Редько «Материнство» находится в музее Савицкого в городе Нукус, столице Каракалакстана, Автономной Республики в составе Республики Узбекистан. Благодаря создателю, филантропу, коллекционеру и художнику Игорю Савицкому данный музей содержит одну из самых больших коллекций раннего Русского авангарда. Спрятанный в далекой периферии, музей широко известен во всем мире. Савицкий смог собрать и сохранить неимоверно важный пласт репрессированного искусства бывшего Советского Союза. Многие картины были переименованы, как способ защиты от уничтожения.
Динара Асанова
Говоря о среднеазиатском кинематографе, невозможно не отметить такую фигуру, как Динара Асанова. Начиная свой творческий путь с работы ассистентом режиссера на киностудии «Киргизфильм», она за свою недолгую карьеру успела снять фильмы, открывшие дорогу в кинематограф многим режиссерам как Средней Азии, так и советского пространства в целом.
Одним из режиссеров, вдохновивших ее работой, является Дарежан Омирбаев. С ее творчеством он столкнулся еще во времена обучения в КазГУ на факультете прикладной математики. Как говорит сам Дарежан Омирбаев, ее фильм «Ключ без права передачи» настолько задел его своей атмосферой, что после его просмотра он стал «серьезным кинолюбителем».
Робер Брессон, Андрей Тарковский
Французский режиссер Робер Брессон является одним из величайших авторов мирового кино, запомнившимся своей минималистичной подачей и экспериментальными решениями. Все его фильмы посвящены предельным состояниям человеческого духа. В книге «Заметки о кинематографе» Брессон собрал своеобразный свод правил, которые, по парадоксальному выражению автора, «культуру подсматривания» .
Андрей Тарковский считал, что только Брессону удалось достичь абсолютной простоты в своих картинах. Сам Тарковский, ставя перед собой ту же цель, шел параллельным, не менее интересным путем. Оба режиссера — и Робер Брессон, и Андрей Тарковский — заметно повлияли на среднеазиатское авторское кино, став «экранными наставниками» режиссеров.
Алматы. Аудио-визуальный образ города
Действие фильм «Кардиограмма» Дарежана Омирбаева происходит недалеко от города Алматы. Архитектура, характерная всем советским республикам в 90-х годах, мелькает в кадре, не перетягивая на себя всё внимание зрителя, но задавая предельно гармоничную среду происходящих событий. В качестве звукового сопровождения для виртуальной прогулки по городу можно выбрать экспериментальную подборку современной музыки Казахстана от Erased Tapes.