Tashkent Encounters - bu Toshkentdagi Zamonaviy san`at markazining yangi loyihasi. Turli yo`nalishlarda ish olib boruvchi xalqaro mualliflar O`zbekiston poytaxtida uchrashib, mahalliy san`at vakillari bilan fikr almashadilar. “Tashkent Encounters” ning har bir qismi muayyan bir mavzuga bag`ishlanib, dastur doirasida munozaralar, ma`ruzalar, ko`rgazmalar, spektakllar va mahorat darslari tashkil etiladi.
“Tashkent Encounters” loyihasining ilk dasturi Markaziy Osiyoning zamonaviy kinosiga bag`ishlangan. Qozog`iston, Qirg`iziston, Tojikiston va O`zbekiston rejissyorlari zamonaviy kinoning klassikasiga aylangan filmlarini namoyish etishadi. Bu tomoshabinlarga ushbu mualliflarning 90-yillarning boshlaridan hozirgi kungacha kino sohasidagi evolyutsiyasini kuzatishga imkon beradi. Filmlarni ushbu bahorda Toshkentdagi Zamonaviy san`at markazining veb-saytida va ijtimoiy tarmoqlarida ko`rishingiz mumkin. "Tashkent Film Encounters" dasturi 2020 yilning kuz oyiga rejalashtirilgan bo`lib, unda bir qator namoyishlar, ma`ruzalar va davra suhbatlari bo`lib o`tishi rejalashtirilgan. Tadbirning batafsil dasturi markazning veb-saytida e`lon qilinadi.

В апреле, мае и июне 2020 года в рамках проекта запланированы онлайн-показы фильмов центрально-азиатских режиссеров, ставших классикой современного кинематографа. С 17 по 24 апреля будет организован первый показ – зрители смогут посмотреть кинокартину «Воиз» («Оратор») Юсупа Разыкова, а также прочитать интервью с автором о его творчестве на сайте Центра современного искусства в Ташкенте
Tashkent Encounters – это cерия курируемых событий Центра современного искусства в Ташкенте. В рамках проекта международные авторы, работающие в различных дисциплинах, встречаются в столице Узбекистана и вступают в диалог с представителями локальной художественной сцены. Каждая серия Tashkent Encounters будет посвящена определенной теме, вокруг которой будет выстроена публичная программа в виде дискуссий, лекций, выставок, перформансов и воркшопов.
Первое событие Tashkent Encounters посвящено современному кинематографу Центральной Азии. Режиссеры Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана представят свои работы, уже ставшие классикой современного кинематографа. Это позволит зрителям проследить эволюцию киноязыка этих авторов – начиная с ранних 90-х до наших дней. Фильмы можно будет посмотреть уже этой весной на сайте и в социальных сетях Центра современного искусства в Ташкенте. Публичная программа Tashkent Film Encounters запланирована на осень 2020 года и включит в себя серию показов, лекций и круглых столов. Подробная программа мероприятия будет опубликована на сайте центра.