"Kosh ba kosh" (1993) va "Uch aka-uka" (2000) filmlari haqida yangiliklar.
Yangiligimiz yanada boy va jo'shqin bo'lishi uchun uni ikkita filmga bag'ishlashga qaror qildik, ular, “Koshbakosh” Baxtiyor Xudoynazarov (Tojikiston) va "Uchaka-uka" Serik Aprimov (Qozog'iston). Filmlar qo'shni mamlakatlarning postsovet davridagi og'ir davrlarida suratga olingan, ammo mavzular turlicha, kayfiyat va badiiy qarorlar mutlaqo boshqacha tus olgan. Ushbu sonda to'plangan materiallar biz ko'rgan asarlardan olingan taassurotlarimiz va uyushmalarimizdir, bizning fikrimizcha, filmlar sizlarga har tomonlama qiziqarli bo‘lishiga yordam beradi.
Harbiy harakatlar
"Kosh Ba Kosh" filmi Tojikistondagi (1992-1997) fuqarolar urushi ortida tasvirga olingan. Mamlakatda siyosiy nizolar kutilmaganda paydo bo'lib, uning katta qismini qamrab oladi. Odamlarning odatiy turmush tarzi o'zgarib, zamonaviy mustaqil Tojikiston tarixini his qilish boshlandi.
Mashaqqatliyo‘l
"Kosh bosh ko'sh" filmini suratga olishda majburiy tanafus vaqtida film ijodkorlari tasvirga olish joyini o'zgartirish imkoniyatini qidirib topadi. Ko'rib chiqilgan barcha variantlardan biri Tojikiston va boshqa qo'shni respublikalarning chekka hududlari edi. Fikrlar muvaffiqiyatsizlikka uchradi, ma'lum darajada nimadir topilgandek edi, lekin, u asossiz edi, ammo filmning bosh qahramonini Dushanbedan boshqa joyda topishning iloji yo'q edi, chunki, bu bosh qahramon Daler tomonidan boshqariladigan voqeaning ajralmas qismiga aylangan edi.
2013 yilda Garvard universitetidagi “Sensory Ethnography Lab” laboratoriyasining ikki xodimi Stefani Spray va Pako Velez “Manakamana” nomli eksperimental hujjatli filmni suratga olishgandi. Kamera funikulyor kabinasi ichiga o'rnatilgan bo'lib, u Himolay tog'larining o'rtasida Manakamananing qadimiy hindularidan tortib, turli xil yo'lovchilarni ko'taradi. Funikulyorning tor kabinasida "birgalikdagi" safar davomida sizga hikoyaning o'lchangan ritmi asosida ularning tarixini, odamlarning yuzlarini, yuz ifodalarini sinchkovlik bilan o'rganish orqali tushunishga harakat qilishga imkon beradi.
Qimor o‘yinlari
Qimor o‘yinlari, bu o'ziga xos qaramlikdir, u ko'pincha kuchli his-tuyg'ularga bilan bog'liq, deyarli azob, inson ongini o'ziga singdiradigan, ong ravshanligini buzib yuboradi. Qimor o'yinlari ko'pincha san'at asarlarini yaratish mavzusiga aylandi. Shunday badiiy namunalardan biri bu Fyodor Dostoyevskiyning "O'yinchi" romanidir.
"Murgh Jangi" afg'on tilidan xo'rozlar jangi deb tarjima qilinib, qish mavsumidagi eng mashhur ko‘ngil ochar tadbirlardan biri. Afg'onistonda xo'roz janglarini o'tkazish an'anasi juda qadimiy, ularning tarixi miloddan avvalgi 4000 yillarga borib taqaladi. Xo‘roz janglari Afg'onistonning milliy an'anasiga aylangan.
Gruziya kinosi
Gruziya kinosi Baxtiyor Xudoynazarov ijodida muhim ilhom manbai bo'lgan. Ko'p jihatdan u yengilligi, tabiiyligi va nafosatini o'z ichiga oladi, keyinchalik bu barcha asarlariga xos bo'lib qoldi. 1970 yilda rejissyor Irakli Kvirikadze tomonidan suratga olingan "Ko‘za" qisqa metrajli filmi o'sha davrdagi gruzin kinolari orasida juda qiziqarlilaridan biridir.
Musiqa
"Kosh ba Kosh" Tojikistonda 90-yillarning voqeligidan dalolat beruvchi hujjatdir, film urush fonida bo'lsa ham, bu film baribir u haqida. Bugun, 20 yillik voqealardan so'ng, Tojikiston uchun bu ijtimoiy muammolar hal bo'lgan. Bu hqida Rossiyada ulg'aygan yosh tojik estrada xonandasi aytib beradi. MANIZHA - bu yangi hududlarga ko'chib ketgan minglab taqdirlardan biri. MANIZHA juda qiziqarli, chunki uning ijodi orqali u o'zining ijtimoiy mavqeini faol va yorqin namoyon etadi.
Bolalik
"Uch aka-uka" filmining muallifi Serik Aprimov ulg‘ayish mavzularidan havotirlanadi va u ko'pincha bolalarni o'z filmlarining bosh qahramoni sifatida ko'radi. Qozoq rejissyori Talgat Temenovning "Odamlar orasidagi yosh bo'ri" (1988) filmida bola va bo'ri bolasining do'stligi haqida hikoya qilinadi. Filmning syujetida tomoshabin ko'chmanchi xalqlarning hayvon ruhi va tabiati bilan arxaik bog'lanishni anglashi mumkin.
Qishloq hayoti
"Uch aka-uka" filmi qishloq joylari, u yerning turmush tarzi, bugungi kundagi COVID-19 bilan yuzaga kelgan vaziyatdan kelib chiqib, kelajakning dolzarb masalalaridan biri bo'lishini hikoya qiladi. Me'mor va shaharsoz Rem Kolxasa va poytaxt Arxitektura idorasining tahlil markazi, AMO direktori Samira Bantalalar tomonidan taqdim etilgan “Countryside, The Future” ko'rgazma ertangi kun haqidagi fikrlarni bugungi qishloqni anglash orqali yoritib bergan.
Frantsuz yangi to'lqini
Frantsuzlarning yangi to'lqini butun kinematografiyaga tubdan ta'sir ko'rsatdi va kino san'ati haqidagi tushunchasini o'zgartirdi va shu bilan birga mustaqil, avtorlik kinoning rivojlanishiga hissa qo'shdi. Kinolarni qayta ko'rib chiqish Sovet Ittifoqi parchalanganidan so'ng paydo bo'lgan "qozoq yangi to'lqini" ni shakllantirdi. Serik Aprimov, Darejan Omirbaev kabi rejissorlar ushbu mahalliy kino harakatining eng yorqin vakillaridan biriga aylanishgan.
Serik Aprimovning ijodi davomida hujjatli filmlarga bo'lgan istak paydo bo'ladi, u boshqa kino janrlari orasida "yangi to'lqin" ni namoyish etadi. Frantsiya Truffautning "400 ta urish" (1959) filmi frantsuzlarning yangi to'lqini uchun juda muhim bo'lgan film hisoblanadi.
XIX asr o'rtalari - XX asr boshlarida olingan tarixiy fotosuratlarda Markaziy Osiyo cho'llarida Rossiya imperiyasining kengayishi davrida qozoqlarning turmush tarzi va hayotini aks ettiradi. Hozirgi Qozog'istonning dastlabki suratlarining aksariyati ilmiy ekspeditsiyalar davomida rus tarixchilari va etnograflari tomonidan olingan. Ko'plab noyob tarixiy fotosuratlar Rossiyadagi Buyuk Pyotr (Kunstkamera) nomidagi antropologiya va etnografiya muzeyida saqlanadi.
“Mantiq al toyr” Farid-ad-din Attor
"Uch aka-uka" filmining bosh qahramonlari chol aytib bergan afsonasiga ishonuvchi bir guruh bolalardir. Afsona “ko‘l” haqida bo‘lib, Farid-ad-din Attorning “Mantiq al toyr” kitobidagi uchib kelayotgan qushlar kabi, Temuriylar davridagi eng iste’dodli rassom Kamoliddin Bexzod yaratgan suratlardan zavqnishingiz mumkin.

Newsletter for the films Kosh ba Kosh (1993) and Three Brothers (2000)
In order to make our newsletter more extensive and dynamic, we decided to dedicate it to two films: by Bakhtiyor Khudoynazarov (Tajikistan) and by Serik Aprymov (Kazakhstan). The films have a lot in common: they were shot in the difficult post-Soviet period of neighboring countries, but they are completely different in theme, mood and artistic treatment. The materials collected in this issue consist of our impressions and analysis of the viewed films, and they will help you look at the films from, in our opinion, interesting perspectives.
Military activity
The film Kosh ba Kosh is set against the background of the civil war in Tajikistan (1992-1997). Political conflicts appeared in the country unexpectedly and were fought in a significant part of it. While the war was underway, the usual ways of life of the country's people changed, and modern independent Tajikistan began to take shape.
Cableway
During the inevitable pause in the shooting process of Kosh ba Kosh, the film team was looking for the possibility to change the location: among the options considered were remote regions of Tajikistan and other neighboring republics. The idea failed; what had attracted the filmmakers, and defined their vision to some extent, was the very location of Dushanbe. The film's key character was impossible to find anywhere else except Dushanbe - a funicular driven by the main character Daler and which becomes an integral symbol of the story.
In 2013, two members of the Sensory Ethnography Lab at Harvard University Stephanie Spray and Paco Velez made an experimental documentary called "Manakamana". The camera is placed inside a funicular that transports complete strangers up and down in the middle of the Himalayan mountains to the ancient Hindu shrine of Manakamana. The measured rhythm of the narration allows you to look closely at the faces and facial expressions of people, try to understand their history during the joint trip in the small cabin of the funicular.
Gamble
Gambling, a kind of addiction, is often associated with strong emotions - obsession, almost agony, which absorbs the mind of a person, and obscures the clarity of consciousness. Gambling has often been a theme for creating works of art. One of the examples from literature is the
Cockfighting in the Afghan language— Murgh Jangi—is a popular entertainment during the winter season. The tradition of cockfighting in Afghanistan is very ancient, and its history goes back to 4000 BC. Cockfighting has become a national tradition in Afghanistan.
Georgian cinema
Georgian cinema was an important source of inspiration in the work of Bakhtiyor Khudoinazarov. He largely adopted the lightness, naturalness and irony from it, which later became inherent in most of his paintings. The short film T directed by Irakli Kvirikadze in 1970, represents the most positive and cheerful attitude of the Georgian films of that era.
Music
Kosh ba Kosh is a cinematic document that reflects the reality of the 90's in Tajikistan: even though the war takes place somewhere in the background, the film is still all about it. Today, after 20 years, the social problem has shifted for Tajikistan. This is clearly narrated by a young Tajik pop artist who grew up in Russia. MANIZHA is one of thousands of expelled citizens who were forced from their homeland to new territories.
MANIZHA is interesting because through her creativity she actively and vividly expresses her social position.
Childhood
The aspect of growing up excites Serik Aprymov, the author of the film Three Brothers, and he often sees children as the main characters of his films. The film (1988) by Kazakh filmmaker Talgat Temenov talks about the friendship between a boy and a wolf-cub. The storyline of the film refers the viewer to the archaic connection of nomadic peoples with the animal soul and nature.
Rural life
The film Three Brothers is about the countryside, a way of life that, in light of the current situation with COVID-19, will be one of the topical issues of the future.
The exhibition Countryside, The Future by architect and urbanist REM Koolhaas and Samir Bantal, director of OMA, the analytical center of the Office for Metropolitan Architecture (OMA), will present reflections on the future through understanding the countryside today.
French new wave
The French new wave profoundly influenced cinematography in general, shifting the understanding of the art of cinema, and thus contributed to the development of independent cinema. Locally, the reinterpretation of cinema was also brought about by the Kazakh new wave, which was formed immediately after the collapse of the Soviet Union. Filmmakers such as Serik Aprymov and Darezhan Omirbayev became some of the brightest figures of this regional film movement.
In the works of Serik Aprymov, he has an aspiration for the documentary, and he emphasizes the new wave among other film genres. The film (1959) by Francois Truffaut is considered a film that became iconic for the French new wave.
Historical photos captured in the period from the mid-XIX and early XX centuries show us the lives and ways of living of the Kazakhs during the expansion of the Russian Empire in the Central Asian steppe. Most of the first images of present-day Kazakhstan were taken by Russian historians and ethnographers during scientific expeditions. Many unique historical images are stored in Saint Petersburg in the Great Museum of Anthropology and Ethnography (Kunstkamera) of Russia.
Mantiq al-Tayr Farid Al-din Attar
The main characters in the film Three Brothers comprise a group of children who believe in a myth that was created by an old man. The myth of the lake, where you can experience all pleasures, are just like the literary birds flying to the lake in the book Mantiq al-Tayr by Farid Al-din Attar. A copy of this work with, where the illustrations was created by the artist of the Timurid era Kamoliddin Behzad.